Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20.10.2005r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów przewidują, że w celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego do rozpoczęcia specjalizacji lekarz składa wniosek do Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego, na którego obszarze zamierza odbywać specjalizację. Lekarz winien też złożyć oświadczenie, że złożył wniosek o rozpoczęcie specjalizacji tylko w jednym WCZP.
Wniosek o rozpoczęcie specjalizacji należy wypełnić według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia. Jak wynika z wzoru, ma on znaczenie szersze niż to wynikałoby z nazwy wniosku. Oprócz rubryk związanych z rozpoczęciem specjalizacji wzór zawiera bowiem również adnotacje o rozpoczęciu i odbywaniu specjalizacji, potwierdzenie zakończenia specjalizacji i adnotacje o skreśleniu z rejestru lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację na terenie województwa.
We wniosku znajdują się między innymi także rubryki:
- o wyrażenie zgody na odbywanie specjalizacji, wypełniana przez jednostkę organizacyjną zatrudniającą lekarza,
- o wstępnej akceptacji odbywania specjalizacji w ramach wolnych miejsc szkoleniowych przez
wymienionego z imienia i nazwiska kandydata/kę, wypełniana przez jednostkę organizacyjną
prowadzącą specjalizację.
Do odbywania specjalizacji kwalifikuje się tylu lekarzy, ile w danym województwie przyznano wolnych miejsc w danej dziedzinie medycyny, w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym, obejmującym i uwzględniającym wynik LEP.
WCZP kieruje lekarza do odbywania specjalizacji w wybranej przez lekarza jednostce organizacyjnej, w ramach posiadanych przez nią wolnych miejsc szkoleniowych w danej dziedzinie medycyny, uwzględniając w kolejności:
- wyniki postępowania kwalifikacyjnego,
- miejsce zatrudnienia w jednostce organizacyjnej prowadzącej specjalizację,
- uzyskanie rezydentury,
- wstępną akceptację kierownika jednostki organizacyjnej prowadzącej specjalizację.
Z powyższego wynika, że zgoda kierownika jednostki prowadzącej specjalizację na przyjęcie określonego kandydata nie ma – w myśl cytowanego rozporządzenia – decydującego znaczenia. Jest ono bowiem wymienione w ostatniej kolejności. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że – o ile oczywiście dana jednostka posiada wolne miejsca szkoleniowe – to w pierwszej kolejności winien być do niej skierowany lekarz, który wybrał tę jednostkę i uzyskał w postępowaniu kwalifikacyjnym(konkursowym) wynik lepszy niż inni kandydaci, którzy wybrali tę jednostkę. W razie uzyskania równych wyników uwzględnia się kolejno przesłanki wskazane pod punktami 2-4.
Zatem, dopiero kiedy okoliczności wymienione w punktach 1 – 3 dotyczą w równym stopniu większe liczby kandydatów, należy brać pod uwagę, czy dany kandydat posiada wstępną akceptację kierownika jednostki prowadzącej specjalizację.