Podczas konferencji prasowej 03.10.2017 o godz 17:00 w miejscu Protestu Głodowego osoby z PR OZZL powoływały się na pewne dane. Poniżej znajdziecie ich rozwinięcie.
Bardziej zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z całymi opracowaniami z linków źródłowych pod wpisem.
Zgodnie z wykresem i tabelą, nadchodzące zmiany w polskiej populacji to:
- Sukcesywne „starzenie się” najbardziej licznych roczników.
- Zmniejszeniu ulegnie ogólna liczba ludności Polski, w tym zwłaszcza osób w „wieku pracowniczym”
- W momencie opracowywania danych nie został uwzględniony w prognozach NFZ, i nieobecny jest na wykresie obecny wzrost populacji „0-17”.
Ostatni punkt ma odniesienie także do pozostałych wykresów.
Zgodnie z wykresem:
- Liczba hospitalizacji zaczyna wyraźnie wzrastać wraz z osiągnięciem wieku 55+
- Populacja noworodków i osób 75+ odznacza się największą liczbą hospitalizacji
- W związku z powyższym te populacje wymagają największych nakładów finansowych
To właśnie te populacje w najbliższych latach będą się rozrastać, a więc ochrona zdrowia będzie wymagała ogromnych, dodatkowych nakładów finansowych by w ogóle funkcjonować.
Należy zwrócić także uwagę, że ze względu na metodykę obliczania kosztów, wszystkie wyniki są zaniżone o parametry niemożliwe z przyczyn technicznych do oceny w tej prognozie, np. świadczenia: SOR, IP, Pogotowie Rat. oraz POZ.
Zestawienie liczby hospitalizacji w danej dziedzinie medycyny wraz z prognozami
Nałożenie wykresów dla bezpośredniego porównania
Jak już wcześniej wspomniano – powyższe zestawienie nie uwzględnia nieprzewidzianego wzrostu populacji 0-17. Należy także zaznaczyć, że wykresy dotyczą świadczeń zrealizowanych – nie uwzględniają ludzi oczekujących w kolejkach.
Polska ochrona zdrowia powinna być szykowana na ogromny wzrost populacji najmłodszych i najstarszych. Przy zachowaniu obecnego poziomu finansowania, system opieki zdrowotnej nie będzie wstanie zapewnić (jeszcze bardziej niż obecnie) wystarczającego zabezpieczenia dla wszystkich. Obecnie proponowane zwiększanie nakładów zapewni – co najwyżej – utrzymanie statusu obecnego, a dopiero ich odpowiedni wzrost umożliwi poprawę funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. Warunki zatrudnienia i pracy, które też już od dawna powinny ulec poprawie wymagają oczywiście dodatkowych nakładów, ponieważ nie zostały w ogóle uwzględnione w powyższych obliczeniach.
Źródła:
www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/o_nfz/publikacje/prognoza_kosztow_swiadczen_opieki_zdrowotnej_finansowanych_przez_nfz.pdf
www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/o_nfz/publikacje/prognoza_korzystania_ze_swiadczen_szpitalnych_finansowanych_przez_nfz_w_kontekscie_zmian_demograficznych_w_polsce.pdf