KONFERENCJA PRASOWA – ZAKOŃCZENIE PROTESTU MEDYKÓW W FORMIE GŁODÓWKI
30.10.2017 r., godz. 10:00
Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
1. Rozpoczął się 29. dzień protestu głodowego. Rozpoczynaliśmy ten protest jako Porozumienie Rezydentów OZZL, a w trakcie jego trwania dołączali przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych. W trakcie tych 28 dni w 8 miastach Polski czynny udział w proteście głodowym wzięło ponad 200 osób. 87 osób zostało zdyskwalifikowanych z przyczyn medycznych przez lekarzy głodówki. Główne powody dyskwalifikacji to spadek ciśnienia tętniczego, żółtaczki, hipoglikemie, zatrucie wodne, zaburzenia metaboliczne, obrzęki i nadciśnienie. Tak wiele osób poświęciło swoje zdrowie dla idei, balansowało na granicy ryzyka utraty zdrowia, a może nawet życia dla poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce, dla pacjentów i pracowników medycznych.
2. W trakcie trwania protestu, w ciągu tych 28 dni Minister Zdrowia odwiedził osoby głodujące tylko dwa razy. Tylko jeden raz z przedstawicielami protestujących spotkała się Pani Premier – te liczby mówią same za siebie.
W trakcie głodówki Jego Magnificencja Rektor WUM Pan Prof. Mirosław Wielgoś zaproponował i zorganizował mediacje, mające na celu wypracowanie porozumienia. Odbyły się łącznie 4 spotkania mediacyjne, na których ani raz ze strony rządu nie pojawiła się osoba władna do podejmowania wiążących decyzji, mogących zakończyć protest. Przez ten miesiąc rządzący próbowali nas zastraszyć, przekupić, podzielić. Byliśmy upokarzani, szkalowani i oczerniani. Próbowano wmówić polskim pacjentom, że ten protest jest tylko o podwyżki, że jest sterowany politycznie, próbowano umniejszyć ideom, dla których protestujemy. Ten protest nie był przeciwko komuś, nie był przeciwko władzy – ten protest jest za poprawą systemu ochrony zdrowia w Polsce – przede wszystkim o realne, skokowe zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB w 3 lata – wartości podstawowej i kluczowej dla poprawy leczenia chorych, dla poprawy sytuacji polskiego pacjenta i pracownika medycznego.
Dlatego ze względu na ignorancję i arogancję władzy, bagatelizowanie tak ofiarnego krzyku o poprawę ochrony zdrowia, w trosce o osoby głodujące, mając na celu doprowadzenie do rzeczywistych, namacalnych zmian KOŃCZYMY TĘ FORMĘ PROTESTU. NIE KOŃCZYMY JEDNAK walki o ideały i dobro pacjenta. Protest pokazał, że rząd nie interesuje się polskim pacjentem, medykiem, systemem ochrony zdrowia – wprowadzano zmiany w afekcie, pozorowano ruchy, aby uciszyć nas, aby manipulować opinią publiczną. Wszyscy widzą jednak, jak jest naprawdę – wystarczy dodać, że nakłady na ochronę zdrowia z budżetu państwa w przyszłym roku zamiast rosnąć – SPADNĄ…
Widzimy, że tylko my, pacjenci i medycy możemy wspólnie zmienić rzeczywistość w ochronie zdrowia. Podjęliśmy decyzję, że kończymy z bylejakością w polskim lecznictwie. Nie będziemy pracować jak na taśmie, na akord, nie będziemy realizować wizji i przymusów NFZ, który widzi tylko cyfry, liczby, koszty, który sprowadza pacjenta do numeru statystycznego, a leczenie do procedury i wymusza na nas wykonywanie procedur dla statystyk – nie dla realnej poprawy zdrowia polaków. Od dziś #StawiamyNaJakość.
Dlatego też, aby przywrócić godność pacjentom i medykom, aby doprowadzić do sytuacji, w której pacjent wychodzi z wizyty lekarskiej, ze szpitala, z przychodni wyleczony, zadowolony, zadbany, z przeświadczeniem, że nie był tylko numerem statystycznym choroby, z przeświadczeniem, że poświęcono mu właściwą ilość czasu, że lekarz, pielęgniarka, rehabilitant był skoncentrowany tylko na nim, był empatyczny i zaangażowany – przestajemy pracować niebotyczną liczbę godzin, przestajemy brać 6-8-10 dyżurów w miesiącu, rezygnujemy z dodatkowych prac tak, aby być dla pacjenta całym sobą. Nie chcemy brać odpowiedzialności za bylejakość leczenia polskiego pacjenta. Już od teraz masowo, ogólnopolsko wypowiadamy tak zwane klauzule opt-out, co oznacza, że nie będziemy dawać się zmuszać do pracy w nadmiernej liczbie godzin, która staje się niebezpieczna dla pacjenta. Będziemy pracować zgodnie z kodeksem pracy – do maksymalnie 48 godzin tygodniowo.
Od stycznia zaczniemy realizować akcję 1medyk-1etat – zrezygnujemy z dodatkowego zatrudnienia, będziemy pracować tylko w podstawowym miejscu pracy. Będziemy przyjmować naszych pacjentów wypoczęci i poświęcać mu tyle czasu, ile potrzeba. Kończymy z bylejakością w ochronie zdrowia i
#StawiamyNaJakość.
3. Protest głodowy udowodnił, że problem systemu ochrony zdrowia jest priorytetem dla polskich obywateli. Pokazał, że pracownicy medyczni i pacjenci nie wyrażają zgody na źle funkcjonujący system i wspólnie w dalszym ciągu będziemy walczyć o jego naprawę. Poparcie Polaków, które jest już powszechne, dawało nam ogromną siłę, utwierdziło nas w przekonaniu, że dla każdego człowieka najważniejsze jest zdrowie.
Dziś – jako medycy i pacjenci – złożyliśmy w Kancelarii Marszałka Sejmu obywatelski projekt ustawy o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB w 3 lata. To jest nasz wspólny – medyków i pacjentów sukces. My medycy i pacjenci widzimy potrzebę realnych, a nie pozorowanych zmian. W ciągu 3 dni – tylko tutaj, w Szpitalu Pediatrycznym ponad 8 tysięcy pacjentów złożyło podpis pod tą ustawą, a w całej Polsce w kilka dni zebraliśmy już ponad 30 tysięcy podpisów. To niebywały odzew. Za to Wam wszystkim dziękujemy. IDZIEMY RAZEM po lepszą ochronę zdrowia.
4. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali.
- Dziękujemy mediom, za rzetelny przekaz, za niezliczoną ilość materiałów, analiz, za spełnienie misji społecznej.
- Dziękujemy Jego Magnificencji Rektorowi WUM za olbrzymie wsparcie
i udostępnienie budynków Uczelni do prowadzenia mediacji. - Dziękujemy wszystkim autorytetom medycznym, które nas wsparły.
- Dziękujemy środowisku akademickiemu, dziękujemy studentom za ogromne zaangażowanie
- Dziękujemy Samorządowi Lekarskiemu.
- Dziękujemy wszystkim organizacjom, które wyraziły słowa poparcia, w tym ponad
40 organizacjom pacjenckim, a przede wszystkim każdemu polskiemu pacjentowi
z osobna za niebywałe wsparcie, wyrazy otuchy i te podziękowania dla nas, że walczymy w Waszym imieniu. - Dziękujemy naszym bohaterom – osobom głodującym, osobom na tyle odważnym
i wyrazistym, że były gotowe poświęcić swoje zdrowie dla szlachetnych celów. Jesteście zwycięzcami i bohaterami. - Dziękujemy każdej osobie, która w jakikolwiek sposób wyraziła swoje poparcie . Wyrażane było ono w różny sposób – chyba jedną z najcenniejszych rzeczy, którą otrzymaliśmy to ta opaska od Sanitariuszki Powstania Warszawskiego oraz łzy pacjentów, którzy dziękowali za walkę o ich dobro.
DZIĘKUJEMY.