Objęliśmy patronatem wydarzenie „II Kongres Zdrowia Psychicznego”. Psychiatria (a w szczególności Psychiatria Dzieci i Młodzieży) jest jedną z najbardziej zaniedbanych gałęzi medycyny w Polsce, dlatego szczególnie zachęcamy do udziału w Kongresie oraz śledzenia działań Fundacji eFkropka.
Poniżej link do wydarzenia na Facebooku oraz informacje od organizatorów:
https://www.facebook.com/events/995344757323973/
Kongres Zdrowia Psychicznego jest ruchem, który skupia wokół siebie pacjentów i lekarzy, rodziny osób chorych i psychologów, pracowników pomocy społecznej, humanistów, filozofów, socjologów, wszystkich zainteresowanych poprawą sytuacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
Dramatyczny stan psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce, oraz ciągłe odkładanie realizacji jej niezbędnej i systemowej reformy, poprzez pełne wdrożenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, powoduje że chorzy często nadal leczą się w warunkach uwłaczających ludzkiej godności, a w wielu miejscach Polski właściwa pomoc jest praktycznie niedostępna. Problem dotyczy dużej części społeczeństwa ponieważ z badań wynika, że około 25% populacji korzysta okresowo z pomocy psychologicznej bądź psychiatrycznej. Chcemy mieć wpływ na reformę polskiej opieki psychiatrycznej.
Choroby psychiczne obarczone są bardzo silnym stygmatem, osoby po kryzysach psychicznych są marginalizowane społecznie lub same się izolują. Stygmatyzacja pogarsza jakość ich życia, powoduje obniżenie statusu ekonomicznego, ogranicza dostęp do ważnych zasobów jak zatrudnienie, edukacja, opieka medyczna, zwiększa ryzyko samobójstwa. Na skutek wykluczenia społeczeństwo traci wartościowe jednostki, które mogłyby w różnych aspektach przyczyniać się do jego rozwoju, a inwalidyzacja generuje większe koszty pomocy społecznej. Chcemy to zmienić, aby zmniejszyć straty związane z tym problemem.
I Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się w maju 2017 r. Jego efekty to:
- Deklaracja Warszawska wypracowana przez uczestników, która została przekazana do Ministerstwa Zdrowia jako rekomendacja społeczna środowisk bezpośrednio zaangażowanych w reformę opieki psychiatrycznej.
- Mocny, wspólny i publiczny głos środowiska psychiatrycznego i psychologicznego, pomocy społecznej, humanistów, pacjentów i ich rodzin oraz innych zainteresowanych pomaganiem w obszarze zdrowia psychicznego.
- Zaistnienie w przestrzeni publicznej, wykluczanych do tej pory, osób chorujących.
- NAJWAŻNIEJSZY SUKCES : Wdrożenie, decyzją Ministra Zdrowia, finansowanego przez NFZ pilotażu reformy opieki psychiatrycznej. W 28 ośrodkach w Polsce otwarto Centra Zdrowia Psychicznego, 10% społeczeństwa będzie objęte reformą polegającą na ułatwieniu dostępu w kryzysie psychicznym do profesjonalistów i opiece środowiskowej w lokalnej społeczności.
Teraz, po 2 latach pora na II Kongres Zdrowia Psychicznego, którego głównymi celami są:
- promocja zdrowia psychicznego – zabieganie o profilaktykę zdrowia,
- zabieganie o dalszą reformę leczenia – promocja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, monitorowanie przebiegu pilotażu reformy opieki psychiatrycznej
- rozwój współpracy humanistyki z psychiatrią, w kontekście zdrowia psychicznego
- zapobieganie stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie,
- podzielenie się doświadczeniem ruchów samopomocowych, umocnienie ich – przygotowanie i prezentacja kontaktów środowiskowych