„Prawo medyczne w ujęciu interdyscyplinarnym”
– relacja z konferencji
W dniach 31.03-01.04.2017 miałem przyjemność reprezentować PR OZZL jako gość na konferencji, którą objęliśmy patronatem honorowym. „Prawo medyczne w ujęciu interdyscyplinarnym” to już II edycja wydarzenia, organizowanego przez SKN Prawa Medycznego „Lex Medica” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na wstępie chciałbym złożyć wyrazy szacunku Prezes SKN – Pani Dominice Chrostowskiej – za wspaniałe przygotowanie całości wydarzenia, oraz umiejętność multi-lokacji w trakcie tych 2 dni.
Jako przedstawiciel Porozumienia Rezydentów zostałem bardzo ciepło przywitany przez załogę organizatorów, można też śmiało powiedzieć, że otrzymałem status VIP na czas konferencji 😉
Tematyka była tak szeroka i wieloaspektowa, że nie sposób opisać całość. W skład wchodziły panele: Cywilny, Międzynarodowy, Interdyscyplinarny (o nim trochę więcej dalej), Praktyczny, Karny, Farmaceutyczny oraz Biomedyczny.
Zarówno eksperci w osobie profesorów, docentów i doktorów, jak i pozostali prelegenci – doktoranci i studenci byli świetnie przygotowani. Konferencja bez wątpienia od strony technicznej i merytorycznej była na najwyższym poziomie. Mimo drobnej bariery językowej terminów prawniczych, swobodnie mogłem zrozumieć całość wykładów, co też mogę uznać za duży plus.
Szczególną radość sprawił mi fakt, że na konferencji byli także obecni prelegenci „z poza prawa” 😉 m.in:
-Pani Maria Stolińska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – „Z lekarskiego na polski: błędy lekarskie w stanach bezpośredniego zagrożenia życia”
-Pani Aleksandra Nawara z Collegium Medicum UMK – „Pomógł czy zawinił? Analiza przypadku położniczego”
-Pani Klaudia Czarnik z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – „Wybrane pojęcia z zakresu medycyny paliatywnej”
-Pan inż. Przemysław Sadowski z Politechniki Wrocławskiej – „Biomateriały używane w implantach medycznych”
Wisienką na torcie oczywiście był dla mnie wykład w trakcie 1 dnia konferencji pdt. „Dlaczego mamy w Polsce coraz mniej lekarzy – specjalistów? O problemach lekarzy rezydentów” wygłoszony przez Pana Piotra Kierepę z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pan Piotr zorganizował także zbiórkę podpisów pod naszym projektem ustawy, o której przypomniał podczas 2 dnia konferencji.
„Wisienka na torcie zwykle jest tylko jedna”, w tym przypadku, znalazłem 2. Kolejną był wykład Pana Mariusza Gawła z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach „Praktyczne podejście do problemów prawa medycznego – aspekt błędów komunikacyjnych”. W skrócie rzecz ujmując, wykład dotyczył komunikacji między lekarzem, prawnikiem i pacjentem (w każdej konfiguracji), tj. jak powinna wyglądać, by wszystko było „lege artis”. Żałuję, że przemówienie nie zostało nagrane.
Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem odnośnie tematyki konferencji był fakt, że w ŻADNYM wykładzie, nawet o „kontrowersyjnym” tytule, nie padły treści atakujące w środowisko lekarskie.
Mam nadzieję, że za rok odbędzie się III edycja, że uda się podczas niej rozwinąć skrzydła współpracy, i rozbudować relacje prawniczo-lekarskie. Jeżeli zaś konferencja pozostanie w dotychczasowych ramach, to może jako PR OZZL zorganizujemy wspólnie z SKN „Lex Medica” oddzielną 😉
Na sam koniec chciałbym podziękować Pani Prezes SKN, Dominice Chrostowskiej za kompleksową opiekę nad zbłąkaną owieczką lekarską, w prawniczej gęstwinie i obcym mieście
lek. Kacper Gajda
Sekretarz PR OZZL
PS. Krótka wideo-relacja z konferencji (click!)